Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi nedir? Diş teli tedavisi oldukça eski dönemlerden günümüze kadar hala yapılan bir ortodonti tedavisidir. Ancak teknoloji ile birlikte diş teli kullanımında da gelişmeler yaşanmıştır. İşte o gelişmeler ve merak ettiğiniz diğer detaylar…

Diş Teli Tedavisi Nedir?

diş-teli-tedavisi

 

Diş teli tedavisi diş dizilimlerindeki bozukluklar için ve çene yapısındaki bozukluklar için uygulanan ortodonti tedavisine diş teli tedavisi denir. Diş teli ile dişler, daha düzgün sıralanırken, çene yapısındaki bozulmalar da ortadan kalkacaktır.

Farklı çeşitlerde diş telleri mevcuttur, burada kişiler ve doktorlar en uygun diş telini tedavi için belirleyebilir.

Örneğin yetişkinlerdeki estetik kaygıyı gidermek için görünmez diş telleri uygulanabilir. Görünmez diş tellerine ek olarak şeffaf diş telleri de uygulanmaktadır.

Diş çarpışıklığının çok yaşanmadığı durumlarda ise şeffaf plak uygulaması yeterli olacaktır. Eğer diş yapınızdan şikayetçi iseniz o halde diş teli tedavisi nedir? Nasıl ilerler? Gibi detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisi diğer diş tedavilerine göre daha uzun sürmektedir. Özellikle yetişkinlerde bu süre daha da uzayabilir. Çünkü yaş ilerledikçe, diş ve çene yapısındaki esneklikte azalır. Bu bağlamda tedavi süresi 2 yıl ila 3 yıl arasında değişir. Çocuklarda ise diş teli tedavisi daha kısa sürmektedir. Yine çocuklarda da tedavi süresi iki yılı bulabilir.

Elbette diş teli tedavisi ne kadar sürer? Sorusunun bir diğer yanıtı da dişlerdeki ve çene yapısındaki bozuklukların derecesine göre değişebilir. İleri derecedeki çarpıklıklar için tedavi daha uzun sürerken, hafif vakalarda tedavi daha kısa sürecektir. Elbette tedavinin süreci hakkında en doğru bilgiler doktor muayenesinde doktor tarafından belirtilir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar?

Estetik görünümüne önem veren kişiler ortodonti tedavileri görmek ister. Ortodonti tedavisi ise diş yapısındaki ve çene yapısındaki bozuklukların giderilmesidir. Diş teli tedavisi ne kadar? Gibi soruların pek çok cevabı olabilir.

Çünkü tedavide kullanılacak malzemeler ve doktorun deneyimine kadar pek çok etmen tedavi masrafını değiştirebilir.

Örneğin görünmez diş teli ile geleneksel yani metal diş teli uygulaması aynı fiyatta değildir. Şeffaf diş telleri ile görünmez diş telleri fiyatı daha yüksek iken metal diş tellerinin fiyatları daha düşüktür. Yani 2,000 TL ile 7, 000 TL arasında ortodonti tedavileri değişebilir.

Diş Teli Tedavi Aşamaları

Diş teli uygulamasında bazı sıralamalar oldukça önemlidir. Bu nedenle güvendiğiniz bir doktordan diş teli tedavisi için destek almanız gerekir. Diş teli tedavi aşamaları ise;

  • Öncelikle diş yapısındaki bozuklukları tam anlamı ile görmek amacı ile doktor detaylı bir muayene yapar.
  • Tedaviden sonra yapılacak olan işlemler belirlenir.
  • Kişilere uygulanacak diş telleri belirlenir, kişiler isteğe bağlı diş telleri arasından seçim yapabilirler.
  • Dişlerde çürük gibi istenmeyen durumlar varsa çürükler çekilir. Eğer kanal tedavisi ya da dolgu gerektiren durumlar mevcutsa bu tedaviler de yapılır.
  • Diş yüzeyi hafifçe törpülenir.
  • Törpüleme işleminden sonra diş yüzeyine gerekli yapıştırıcılar sürülür.
  • Daha önce kalıp şeklinde hazırlanan diş telleri son olarak ağız içine yerleştirilir.
  • Doktor rutin olarak diş muayenesi yapar ve dişlerin gidişatına göre tedaviyi yönlendirir.

Diş Teli Fiyatları

Diş teli tedavisinde hastaların en çok merak ettiği konuların başında diş teli fiyatları gelir. Metal diş telleri, porselen ve görünmez diş tellerine göre daha uygun maliyettedir.

Ancak estetik görünümünüze özen gösteriyorsanız o halde daha şeffaf diş tellerini ya da görünmez diş tellerini tercih edebilirsiniz.

Önceki İçerikİmplantın Tutmaması
Sonraki İçerikAlman İmplant Markaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Kemik Tozu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kemik tozu tedavisi ameliyatı, implant cerrahisinde sıkça kullanılır. Peki, kemik tozu nedir? Nasıl yapılır? Ve hangi durumlarda yapılması uygundur? Sorularının cevabı aşağıda yer almaktadır. Kemik...